Marzysz o podjęciu zatrudnienia na terenie Holandii i przygotowujesz się do napisania CV? Przeczytaj nasz poradnik i zwiększ swoje szanse. Pomożemy Ci wywrzeć na pracodawcy dobre pierwsze wrażenie.
Unikaj „nieformalnych” adresów mailowych
Podkreśl w życiorysie, że jesteś dojrzałą osobą, która poważnie podchodzi do swoich obowiązków. Nie uda Ci się to, jeśli w CV zamieścisz adres mailowy zawierający takie słowa jak „buziaczek”, „motylek” czy „misiaczek”. Najlepiej, aby składał się on z imienia i nazwiska oraz ewentualnie roku urodzenia. Wystrzegaj się również zamieszczania zdjęć z imprezy czy plaży.
Napisz życiorys bez błędów
W swoim CV unikaj literówek, a także błędów ortograficznych, stylistycznych czy interpunkcyjnych. Nie jest istotne, że aplikujesz do pracy produkcyjnej i Twoim zadaniem nie będzie sporządzanie pism. Poprawność językowa świadczy o Twojej staranności, dokładności oraz poważnym podejściu – a przecież te cechy są ważne w każdej pracy. Przed wysłaniem aplikacji daj dokument do przeczytania innej osobie; wychwyci błędy, których sam nie dostrzeżesz.
Jeżeli szukasz pracy za granicą za pośrednictwem agencji pracy, wtedy najlepszą opcją będzie przygotowanie CV w dwóch wersjach językowych – polskiej oraz obcojęzycznej. Ma to uzasadnienie ze względu na to, że Twój życiorys zostanie przedstawiony pracodawcy. W przypadku ubiegania się o pracę w Holandii, najlepszym wyjściem będzie przygotowanie CV w języku angielskim, który jest powszechnie znany w tym kraju. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów, warto skorzystać z pomocy tłumacza.
Podkreśl swoje kwalifikacje, doświadczenie i wykształcenie
Zamieść w CV wszystkie informacje, które są powiązane z wymaganiami na stanowisku, o które się ubiegasz. Przedstawiając doświadczenie zawodowe, uwzględnij nie tylko agencje pośrednictwa pracy, ale także nazwy firm, w których pracowałeś. Wskaż dokładne przedziały czasowe podejmowania zatrudnienia. Nie zapomnij o precyzyjnym opisaniu zakresu obowiązków oraz umiejętności, które nabyłeś. Jeśli nie masz bogatego doświadczenia zawodowego, pochwal się pracami sezonowymi (zwłaszcza za granicą), szkolnymi praktykami, stażami, szkoleniami. W ten sposób przekonasz o swojej samodzielności, zaradności oraz umiejętnościach interpersonalnych.
Tworząc CV, unikaj kłamania i koloryzowania – zwłaszcza odnośnie kompetencji językowych. W bardzo łatwy sposób zostanie to zweryfikowane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Znajomość języków obcych określ jak najbardziej precyzyjnie.
Zadbaj o formę życiorysu i nie zapomnij o zgodach na udział w rekrutacji
CV najlepiej zapisać w pliku PDF, aby być pewnym jego czytelności i tego, że nie zmieni swojej budowy po otwarciu na innym komputerze. Dokument powinien być prosty i przejrzysty – warto więc stosować wypunktowania, myślniki i dzielić treść na akapity. Unikaj nietypowej lub zbyt małej czcionki. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby stworzyć życiorys samodzielnie, możesz wtedy skorzystać z dostępnych w Internecie, darmowych kreatorów profesjonalnego CV. Na rynku istnieje wiele darmowych stron, za pomocą których można stworzyć profesjonalnie wyglądające CV. I pamiętaj – przed aplikowaniem upewnij się, czy wyraziłeś odpowiednie zgody na wzięcie udziału w rekrutacji.
Przemyślane i starannie przygotowane CV znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zdobycia dobrze płatnej pracy w Holandii. Skorzystaj z porad zamieszczonych w artykule i wyróżnij się na tle aplikacji wielu innych osób. Sukces jest na wyciągnięcie ręki!
Dodaj komentarz