W Holandii obowiązuje progresywny system podatkowy. Podlegają mu wszystkie osoby, które mieszkają i osiągają dochody na terenie tego państwa. Podatki są naliczane już od pierwszego dnia pracy. W przypadku najlepiej zarabiających osób, mogą wynieść nawet 51,75% od wartości dochodu. W kwocie podatku zawierają się na szczęście podstawowe ubezpieczenia społeczne, a zarazem może on zostać zmniejszony dzięki licznym ulgom.
Jakie progi podatkowe obowiązują w Holandii?
Instytucją odpowiedzialną za pobieranie podatków w Holandii jest belastingdienst, odpowiednik polskiego urzędu skarbowego. Każdy pracodawca ma obowiązek każdego miesiąca odprowadzać na rzecz pracownika zaliczkę na podatek dochodowy. Jego wartość jest uzależniona od osiągniętego dochodu i wynosi odpowiednio:
- 36,65% dla dochodów do 20 384 euro,
- 38,1% dla dochodów od 20 385 do 68 507 euro,
- 51,75% dla dochodów powyżej 68 507 euro.
Podatek drogowy
Holenderskie władze duży nacisk kładą na ochronę środowiska, dlatego nakładają wysokie podatki w związku z posiadaniem samochodu. Podatek drogowy nosi nazwę motorRijtuigenBelasting, a jego wysokość jest uzależniona od rodzaju silnika oraz masy pojazdu. Można opłacać go raz na miesiąc lub w cyklu kwartalnym.
Podatek od zgromadzonego kapitału
Dotyczy on między innymi osób posiadających oszczędności na rachunkach w holenderskich bankach, właścicieli akcji lub obligacji. Stawki podatkowe są uzależnione od wartości posiadanych aktywów i kształtują się na poziomie od 0,6% do 1,61%.
Podatek BTW
W 2019 roku doszło do podniesienia podatku BTW, który stanowi odpowiednik podatku VAT. Jego wysokość została podniesiona z 6% do 9%. Obejmuje m.in. produkty żywnościowe, książki czy bilety do kina.
Podatek od nieruchomości
Od każdej posiadanej nieruchomości należy zapłacić podatek, którego wysokość jest uzależniona od wartości mieszkania, określanej jako WOZ. Może ona wynieść od 5% do 7%.
Najważniejsze ulgi podatkowe
Podatku dochodowego nie zapłacą osoby, które osiągną na terenie Holandii zarobki poniżej 30 360 euro – jest to od 2019 roku maksymalna kwota wolna od podatku. W kraju tym obowiązuje również ogólna ulga podatkowa (algemene heffingskorting), której górny pułap wynosi obecnie 2477 euro w przypadku dochodów nie wyższych niż 20 000 euro. Aby móc skorzystać z tej ulgi, nie mniej niż 90% całkowitych dochodów pracownika musi być wypracowana w Holandii.
Pracownicy zatrudnieni w Holandii mają także możliwość skorzystania z tzw. ulgi pracowniczej (arbeidskorting), dodatkowo zmniejszającej podatek dochodowy. Jej maksymalny pułap sięga aktualnie 3614 euro. Z ulgi mogą korzystać pracownicy, których dochody roczne zmieściły się w przedziale 20450-33112 euro. Istnieje również możliwość odliczenia odsetek płaconych od kredytu hipotetycznego – do 49% ich wartości w formie tzw. ulgi hipotecznej (hypotheekrenteaftrek). Funkcjonuje również szereg pozostałych ulg i odliczeń, związanymi m.in. z:
- kosztami dojazdu do pracy,
- utrzymaniem dzieci (do 12 lat),
- darowiznami,
- opieką medyczną,
- edukacją
Wyjeżdżasz do pracy na terenie Holandii? Bądź zatem świadomy, w jaki sposób funkcjonuje tamtejszy system podatkowy. Pamiętaj, że możesz obniżyć zobowiązania na rzecz organów skarbowych. W tym celu skorzystaj z licznych ulg i odliczeń.
Dodaj komentarz