Miesiąc: Grudzień 2019

Co warto zobaczyć w środkowej Holandii?

Najciekawsze zabytki

Dzisiejszym artykułem zamykamy naszą serię dotyczącą holenderskich zabytków. Tym razem opisujemy warte zobaczenia miejsca w centralnej części Holandii. Ta część kraju przyciąga zwłaszcza pasjonatów sztuki i architektury.

Wieża Najświętszej Marii Panny w Amersfoort

Ta późnogotycka wieża została wzniesiona w 1470 roku i obecnie jest trzecią pod względem wysokości wieżą w Holandii – osiąga wysokość 98,33 m. Obiekt ten dwukrotnie spłonął – w 1651 roku oraz 1804 roku, po czym dokonano jego odbudowy. Dawniej wieżę otaczał kościół, który został zburzony w XVIII wieku. Przez wiele lat czubek Wieży Najświętszej Marii Panny uznawano za środkowy punkt Holandii. Zarówno kościół, jak i wieża powstały w związku z objawieniem Maryi, do jakiego według lokalnych wierzeń miało dojść w Amersfoort. Miejsce to stało się celem pielgrzymek wielu katolików. Na elewacji wieży znajduje się do dziś 12 konsol figuralnych, przedstawiających znane lokalnie postaci, np. biskupów Utrechtu.

Wstęp:

  • dzieci do 14 lat: 4 euro,
  • młodzież powyżej 15 lat i dorośli: 5 euro.

Rezerwacji terminów oraz zakupu biletów można dokonywać na stronie pod adresem:

Dom Rietvelda w Utrechcie

Jednym z ważniejszych zabytków Utrechtu jest nowocześnie zaprojektowana willa w stylu modernistycznym. Obiekt ten został wpisany w 2000 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest do dziś atrakcyjnym miejscem dla turystów. Wnętrze domu zaprojektował Gerrit Rietveld, holenderski architekt. Jego budowę ukończono w 1924 roku. Była to innowacyjna w tamtejszym okresie konstrukcja, posiadająca przesuwane i składane ściany działowe, drzwi przesuwne, geometryczne płaszczyzny, kolorowe podłogi czy przeszklony narożnik.

Godziny otwarcia:

  • od wtorku do niedzieli:11:00-17:00,
  • piątki od kwietnia do października: 11:00-21:00.

Wstęp:

  • dorośli od 18 roku życia: 18 euro,
  • młodzież w wieku 13-17 lat: 9,5 euro,
  • dzieci i młodzież w wieku 12 lat i poniżej: 3 euro.

Bilety można zamawiać na poniższej stronie:

https://www.rietveldschroderhuis.nl/en/visit/buy-tickets

Museum Vreeswijk w Nieuwegein

Muzeum przedstawiające historię holenderskiej żeglugi śródlądowej. Turyści mogą w tym miejscu poznać m.in. drogi wodne, statki, kształt wsi i budynków z 1915 roku, a także używane narzędzia i kotwice. W muzeum znajduje się strefa interaktywna, pozwalająca zdobyć wiedzę m.in. na temat budowy statków i sposobów ich napędzania.

Godziny otwarcia:

  • przez cały rok w niedzielę od 13:00 do 17:00,
  • dodatkowo od 15 marca do 15 listopada w środę i czwartek od 13:00 do 16:00,
  • dodatkowo od 1 czerwca do 31 sierpnia w piątek i sobotę od 13:00 do 17:00.

Wstęp:

  • dzieci do 12 lat: bezpłatnie,
  • osoby w wieku powyżej 12 lat: 2 euro.

Centrum sztuki Jheronimusa Boscha w Den Bosch

W Den Bosch znajduje się międzynarodowe centrum sztuki niderlandzkiego artysty Jheronimusa Boscha, który urodził się w 1450 roku. Jego dzieła wyróżnia szeroka paleta barw, chropowata faktura, a także bogate wykorzystanie symboliki, zwłaszcza motywów fantastycznych oraz religijnych, ukazujących ciemne strony natury człowieka. W muzeum zwiedzający mogą podziwiać reprodukcję dzieł artysty oraz eksponaty, które pozwalają poznać jego warsztat pracy oraz codzienne życie.

Godziny otwarcia:

  • od kwietnia do października: wtorek-niedziela w godzinach 11:00-17:30,
  • od listopada do marca: wtorek-niedziela w godzinach 12:00-17:00,
  • od 1 lutego do 5 marca zamknięte.

Wstęp:

  • dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 3,75 euro,
  • dzieci od 4 do 12 lat: 3,75 euro.

Jakie prawa przysługują kobiecie w Holandii w związku z ciążą?

Polki mieszkające w Holandii po zajściu w ciążę mogą liczyć na szereg udogodnień u pracodawcy. Już kilka tygodni przed urodzeniem dziecka mają możliwość przejścia na urlop macierzyński i pobierania zasiłku w związku z niezdolnością do pracy.

Jak wygląda opieka nad kobietą ciężarną?

Kobieta po zajściu w ciążę – między 8 a 12 tygodniem – powinna udać się do położnej (verloskundige). Należy jej szukać jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Podczas wizyty położna zadaje ciężarnej szereg pytań, które dotyczą m.in. stanu zdrowia, przebytych dotychczas chorób, obciążeń genetycznych, a także dotychczasowego przebiegu ciąży. Zakłada również kartę ciąży (zwangerschaapskaart). Następnie kobieta oczekująca dziecka powinna regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne – raz na miesiąc. Koszty związane z usługami położniczymi są w Holandii bezpłatne, finansowane w 100% w ramach obowiązkowej polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz ginekolog opiekuje się ciężarną jedynie w przypadku konieczności szerokiej diagnostyki lub komplikacji w przebiegu ciąży, które mogłyby narażać na ryzyko poronienia. Badania prenatalne w kierunku wykrycia wad rozwojowych są odpłatne.

Poród oraz opieka poporodowa

W Holandii stosunkowo popularne są porody domowe. Kobiety mogą w tym przypadku liczyć na pomoc położnej w przygotowaniu do rodzenia, a także w samym odebraniu porodu. Po urodzeniu dziecka w domu, matka jest wspierana przez opiekunkę poporodową (kraamverzorgster). Realizuje powierzone jej zadania przez okres od 8 do 10 dni po porodzie (maksymalnie przez 80 godzin) – pomaga w opiece nad noworodkiem, robi zakupy, a także przejmuje na siebie część obowiązków domowych i rodzicielskich. Opieka poporodowa może być częściowo pokrywana z polisy ubezpieczeniowej, przy czym matka ponosi obowiązkowy wkład własny (eigen bijdrage).

Kobieta może również podjąć decyzję o porodzie klinicznym w szpitalu. Nie wiążę się to z dodatkowymi kosztami pod warunkiem, że pobyt wynika ze wskazań medycznych. W przeciwnym razie jego koszty pokrywa w całości lub częściowo towarzystwo ubezpieczeniowe – w zależności od wykupionej polisy.

Ciąża w Holandii a prawa pracownicze

Ciężarna ma obowiązek przekazania swojemu pracodawcy informacji o ciąży najpóźniej do 3 miesięcy. Jego obowiązkiem jest następnie poinformowanie kobiety o czynnikach zagrażających zdrowiu jej dziecka podczas wykonywanych obowiązków w zakładzie pracy. Zasadniczo nie ma prawa jej zwolnić. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły – umowa podpisana na okres tymczasowy, upadek firmy lub zamknięcie działu, w którym ciężarna pracowała.

Kobieta zgłasza następnie swojemu pracodawcy fakt niezdolności do pracy. Powinna złożyć w tym celu pisemny wniosek do trzech tygodni przed planowanym przejściem na płatny urlop wychowawczy (WAZO). Może się na niego udać najwcześniej 6 tygodni, a najpóźniej 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu, w zależności od stanu zdrowia. W sumie przysługuje jej 16 tygodni urlopu (przed porodem i do 12 tygodni po porodzie), podczas którego pobiera zasiłek w kwocie 100% dotychczasowego wynagrodzenia.

Pracodawca w trakcie ciąży swojej pracownicy powinien jej zapewnić pracę w regularnych godzinach. Kobieta nie może wtedy pracować na nocnej zmianie ani w godzinach nadliczbowych. Musi mieć także zapewnione dodatkowe przerwy – łącznie w wymiarze 1/8 czasu pracy. Firma powinna również stworzyć odpowiednie warunki do pracy – m.in. w dogodnej temperaturze i ciśnieniu powietrza oraz niskim poziomie hałasu. Ciężarna nie może być ponadto zmuszana do dźwigania i przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén