Miesiąc: Sierpień 2019

Co warto zobaczyć w południowej Holandii? Poznaj najciekawsze zabytki

W południowej części Holandii znajduje się wiele zabytków wartych zobaczenia. Turystów przyciągają zwłaszcza młyny, eksponaty muzealne, kościoły i pałace zachowane w starodawnym stylu. W artykule przedstawiamy nasze propozycje.

Muzeum Van Abbemuseum

Słynne muzeum sztuki współczesnej, znajdujące się w jednym z największych miast Holandii jakim jest Eindhoven.

Historia:
Powstało w 1939 roku i do dzisiaj zgromadziło przeszło 2700 eksponatów, zwłaszcza rzeźb i obrazów. Odwiedzający to miejsce mogą podziwiać m.in. dzieła sztuki autorstwa takich artystów jak Pablo Picasso, The van Doesburg, Wassily Kandinsky, El Lissitzky, Piet Mondrian czy Marc Chagall.

Całkowita powierzchnia muzeum wynosi niespełna 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Godziny otwarcia:
Jego zwiedzanie jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00, w pierwsze czwartki miesiąca od 11:00 do 21:00, a także w wybrane święta.

Cena:
Bilet wstępu dla osób dorosłych kosztuje 13 euro, a dzieci do ukończenia 12 roku życia wchodzą za darmo.

Kiedy bilety są bezpłatne?
Do muzeum warto wybrać się zwłaszcza we wtorek, ponieważ tego dnia w godzinach 15:00-17:00 zwiedzanie jest bezpłatne dla wszystkich.

Strona: https://vanabbemuseum.nl/

Średniowieczny zamek w Helmond

Historia:
Jest największym zamkiem nawodnym w całej Holandii. Powstał w XIV wieku i początkowo zarządzał nim Jan III van Berlaer. Budowla ta była również siedzibą takich rodów szlacheckich jak Wesselman van Helmond, Van Arberg oraz Van Cortenbach. Początkowo funkcjonował jako zamek forteczny. W 1549 roku miał miejsce pożar, na skutek którego doszło do znaczących zniszczeń budowli. Historię tego zdarzenia odwiedzający mogą dziś poznawać zwiedzając poddasze w obecności przewodnika.

W zamku odbywają wystawy obrazów, a także cykliczne zabawy dla dzieci i całych rodzin, przybliżające średniowieczną historię.

Godziny otwarcia:
Obiekt jest otwarty dla odwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00, a także w weekendy i wybrane święta od 12:00 do 17:00.

Cena:
Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 10 euro, dzieci do lat 3 są zwolnione z opłat, a bilet dla dzieci od 4 roku życia oraz studentów do 25 lat kosztuje 5 euro. Zwiedzanie z przewodnikiem wiąże się z kosztem 40 euro (w dni robocze) lub 60 euro (weekendy).

Co można zobaczyć bezpłatnie?
Budowlę otacza piękny ogród – wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Żródło: Gemeentemuseum Helmond, lokalizacja Zamek Helmond 
http://www.gemeentemuseumhelmond.nl/collectie_objects/5326

Młyn Sint Annamolen Keent w Weert

Monumentalny młyn kamienny, który powstał już w 1911 roku. Do dziś jest aktywny, pełniąc zarazem funkcję edukacyjną. Turyści mogą razem z przewodnikiem zwiedzać wnętrze tego obiektu i dowiedzieć się, jak wygląda praca młynarzy.

Godziny otwarcia:
Młyn jest otwarty w każdą sobotę od 11:00, w niektóre środy, a w okresie od kwietnia do października również w pierwsze niedziele każdego miesiąca.

Cena:
Zwiedzanie bezpłatne.

Więcej na stronie: https://annamolencom.wpcomstaging.com/

Pałac Markiezenhof w Bergen

Średniowieczny zabytek zaprojektowany w stylu późnogotyckim. Przed laty pałac ten był siedzibą lordów oraz markizów z Bergen.

Godziny otwarcia:
Obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00 oraz w wybrane święta. W okresie karnawału oraz świąt Bożego Narodzenia zwiedzanie nie jest możliwe.

Cena:
Aby wejść do wnętrza budynku muzealnego, należy nabyć bilet wstępu w wysokości 9,5 euro (dorośli) lub 5,5 euro (dzieci od 6 do 18 roku życia).

Co można zobaczyć bezpłatnie?
Parter można zwiedzać bezpłatnie, podobnie jak otaczający budowlę ogród oraz dziedzińce.

Bilety online:
https://www.markiezenhof.nl/tickets/@@cart

Południowa część Holandii ma więc wiele do zaoferowania turystom. Warto więc po pracy utrzymywać kontakt z kulturą i sztuką, a także poznawać ciekawą historię tego kraju.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Przed podjęciem pracy w Holandii, każdy uczciwy pracodawca zwróci się do Ciebie z prośbą o podanie numeru konta bankowego, na które będzie mógł przelewać Twoje wynagrodzenie. Wypłata pieniędzy w formie gotówkowej jest w tym kraju niezgodna z prawem. Dziś przychodzimy z pomocą i odpowiadamy na pytanie o to, jak założyć konto bankowe w Holandii.

Numer BSN

W celu założenia konta w holenderskim banku należy posiadać numer BSN (burger service nummer). Jest to odpowiednik polskiego numeru PESEL oraz NIP, który do 2007 roku nosił nazwę SoFi (sofi nummer). Aby go otrzymać, obywatel Unii Europejskiej musi posiadać stały meldunek na terenie Holandii. Zarówno obowiązek meldunkowy, jak i późniejsze uzyskanie numeru BSN załatwia się we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy (gemeente). W celu zameldowania się, potrzebujemy umowę najmu lub kupna nieruchomości. Indywidualny burger service nummer zostanie wydany po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu).

Otwarcie konta – dokumenty i formalności

Jeszcze przed 1 lipca 2017 roku Polacy podejmujący zatrudnienie w Holandii mogli założyć konto w holenderskim banku bez posiadania meldunku. Było to możliwe w miejscowym banku ING. Instytucja ta obecnie, jak wszystkie pozostałe banki, wymaga już jednak wykazania się stałym adresem zamieszkania (woonadres). Osoby, które wcześniej założyły w holenderskim banku konto bez meldunku, otrzymały list wzywający do okazania potwierdzenia stałego miejsca zamieszkania.

W celu zawarcia umowy o rachunek osobisty, koniecznie jest okazanie wyciągu uitreksel, potwierdzającego fakt zameldowania, a także kopii zawartej umowy o pracę. Należy również przedstawić do wglądu ważny dowód osobisty, paszport lub uzyskany w Holandii dokument prawa jazdy.

Przy podpisywaniu umowy, koniecznie zwróć uwagę na to co podpisujesz, czytaj dokładnie umowę. Dzięki temu upewnisz się, czy korzystanie z konta nie narazi Cię na opłaty. Jeśli nie znasz języka niderlandzkiego, możesz podjąć rozmowę z pracownikiem banku w języku angielskim, który jest w tym kraju uznawany za drugi język urzędowy.

Konto walutowe w polskim banku

Osoby nieposiadające meldunku w Holandii mogą również rozważyć opcję korzystania z konta walutowego w polskim banku. W tym przypadku jednak znacznie wydłuża się czas oczekiwania na wynagrodzenie, a do tego dochodzą wysokie prowizje naliczane w przypadku wypłacania pieniędzy z bankomatów na terenie Holandii – zwykle wynosi ona od 2% do 5% wypłacanej kwoty. Trzeba się wtedy również liczyć z niekorzystnymi kursami podczas przewalutowania, a także opłatami za wypłatę pieniędzy w polskim oddziale banku.

Pamiętaj, że wynagrodzenie minimalne oraz wszelkie dodatki wypłacane są tylko na konto.
Nie zgadzaj się na wręczanie wynagrodzenia w gotówce! Aby założyć konto w holenderskim banku, niezbędne jest obecnie posiadanie stałego meldunku oraz numeru BSN.

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén