Miesiąc: Styczeń 2019

Jak żyje się w Holandii?

Jak żyje się w Holandii pod względem ekonomicznym? Analiza cen podstawowych produktów spożywczych

Przeprowadzka z Polski do Holandii w celach zarobkowych zwykle przekłada się na znaczącą poprawę jakości życia. Wynagrodzenie w przypadku podobnych prac jest tutaj nawet kilkukrotnie większe, a ceny podstawowych produktów tylko nieznacznie wyższe.

Ile pieniędzy zabrać ze sobą, aby poradzić sobie na miejscu w początkowym okresie pobytu?

W przypadku większości pracodawców współpracujących z naszą agencją pracy, pierwsze wynagrodzenie jest wypłacane pracownikom na konto po dwóch tygodniach od rozpoczęcia zatrudnienia. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa zalecamy zabranie ze sobą takiej kwoty pieniędzy, która pozwoli na normalne funkcjonowanie przez 2 tygodnie. Będzie to około 150-200 euro.

Ile kosztuje żywność w holenderskich sklepach?

Zwłaszcza w początkowym okresie pracy w Holandii warto robić zakupy w dyskontach, gdzie można znaleźć produkty w najlepszych cenach. Nasza lista polskich sklepów znajduje się pod adresem https://www.eurowork.net.pl/polecane-miejsca-w-holandii.html. Przedstawiamy poniżej średnie ceny według portalu Cenynaswiecie.pl, a także przykładowe produkty żywnościowe w sklepach Polskie Delikatesy Patelnia oraz Polski Supermarket Costa.

Pieczywo

Według danych z portalu Cenynaswiecie.pl, bochenek chleba kosztuje średnio 1,35 euro, a zwykła bułka 0,30 euro. Zbliżone ceny można aktualnie znaleźć na stronie internetowej sklepu Polski Supermarket Costa, gdzie chleb kosztuje 1,65 euro, bułka 0,35 euro, a pączek 0,99 euro.

.

Źródło: http://costasklep.nl/images/pic/DSC04330.JPG

Kawa i herbata

Średnie ceny kawy w opakowaniu 250 gramów sięgają 2,55 euro, jednak często można zaoszczędzić na zakupie tego produktu dzięki promocjom w dyskontach. W Polskim Supermarkecie Costa cena kawy Tchibo wynosi po zniżce 1,59 euro. Za herbatę przyjdzie nam natomiast zwykle zapłacić około 1,20 euro za 20 torebek.

Źródło: http://costasklep.nl/images/pic/DSC04270.JPG

Nabiał

Z danych dostępnych na portalu Cenynaswiecie.pl wynika, że za masło trzeba w Holandii zapłacić średnio 1,19 euro. Naturalne masło ekstra może kosztować jednak nieco więcej – w sklepie Polskie Delikatesy Patelnia można je kupić za 2,65 euro. Przeciętna cena żółtego sera wynosi 5,99 euro za kilogram, litr mleka kosztuje w granicach 1-1,5 euro, a jajka 1,5 euro za 10 sztuk.

Źródło: https://www.patelnia.nl/webshop/zuivel–nabial/detail/370/laciate-maslo-extra–gevlekte-extra-echte-boter.html

źródło: https://www.patelnia.nl/webshop/zuivel–nabial/detail/369/laciate-mleko-tluste–gevlekte-volle-melk.html

Mięso i wędliny

Średnie ceny szynki kształtują się na poziomie 10 euro za kilogram, za filet z kurczaka przyjdzie zapłacić 6 euro za kilogram, a za 1 kg mielonego 5 euro. W sklepie Polskie Delikatesy Patelnia za 300 gramów kiełbasy żywieckiej suszonej trzeba zapłacić 4,95 euro.

Źródło: https://www.patelnia.nl/webshop/vlees–wedliny/detail/358/morliny-kielbasa-zywiecka-suszona–gedroogde-zywiec-worst.html

Warzywa

Ceny warzyw w Holandii są stosunkowo niskie. Przykładowo zakup 1 kg pomidorów wiąże się średnio z wydatkiem 1,94 euro, a zielonych ogórków 1,65 euro. Przeciętny koszt ziemniaków to natomiast 1 euro za kilogram.

Produkty sypkie

Portal Cenynaswiecie.pl podaje również ceny sypkich artykułów żywnościowych. Cukier i ryż kosztują średnio w okolicach 1 euro za kilogram. Za sól w sklepie Polskie Delikatesy Patelnia przyjdzie zapłacić 1,45 euro.

Źródło: https://www.patelnia.nl/webshop/bakwaren–art-sypkie/detail/165/sol-kujawska-warzona-jodowana-gejodeerd-zout.html

Alkohol i papierosy

Stosunkowo niewiele więcej niż w Polsce kosztuje w Holandii alkohol. Zgodnie z danymi w serwisie Cenynaswiecie.pl średnia cena 0,5 litra piwa to 0,80 euro, 0,5 litra wódki 10 euro, a wina 4,5 euro. Paczka papierosów kosztuje natomiast w granicach 6 euro. W przypadku piwa polskich marek ceny są nieco wyższe niż średnia. W sklepie Polskie Delikatesy Patelnia 0,5 litra piwa w puszcze Lech, Tyskie, Warka, Żubr, Żywiec czy Tatra kosztuje 1,5 euro.

Źródło: https://www.patelnia.nl/webshop/bier–piwo/detail/82/lech-premium-500ml.html

Ceny podstawowych produktów żywnościowych w Holandii są zatem relatywnie niskie w porównaniu do zarobków, które można osiągać w tym kraju. Dzięki temu nie musisz na miejscu przesadnie oszczędzać i odmawiać sobie przyjemności. W efekcie poziom Twojego życia podczas pobytu zarobkowego na terenie tego kraju powinien utrzymywać się na wysokim poziomie.

Jak napisać CV, aby zdobyć pracę w Holandii?

Marzysz o podjęciu zatrudnienia na terenie Holandii i przygotowujesz się do napisania CV? Przeczytaj nasz poradnik i zwiększ swoje szanse. Pomożemy Ci wywrzeć na pracodawcy dobre pierwsze wrażenie.

Unikaj „nieformalnych” adresów mailowych

Podkreśl w życiorysie, że jesteś dojrzałą osobą, która poważnie podchodzi do swoich obowiązków. Nie uda Ci się to, jeśli w CV zamieścisz adres mailowy zawierający takie słowa jak „buziaczek”, „motylek” czy „misiaczek”. Najlepiej, aby składał się on z imienia i nazwiska oraz ewentualnie roku urodzenia. Wystrzegaj się również zamieszczania zdjęć z imprezy czy plaży.

Napisz życiorys bez błędów

W swoim CV unikaj literówek, a także błędów ortograficznych, stylistycznych czy interpunkcyjnych. Nie jest istotne, że aplikujesz do pracy produkcyjnej i Twoim zadaniem nie będzie sporządzanie pism. Poprawność językowa świadczy o Twojej staranności, dokładności oraz poważnym podejściu – a przecież te cechy są ważne w każdej pracy. Przed wysłaniem aplikacji daj dokument do przeczytania innej osobie; wychwyci błędy, których sam nie dostrzeżesz.

Jeżeli szukasz pracy za granicą za pośrednictwem agencji pracy, wtedy najlepszą opcją będzie przygotowanie CV w dwóch wersjach językowych – polskiej oraz obcojęzycznej. Ma to uzasadnienie ze względu na to, że Twój życiorys zostanie przedstawiony pracodawcy. W przypadku ubiegania się o pracę w Holandii, najlepszym wyjściem będzie przygotowanie CV w języku angielskim, który jest powszechnie znany w tym kraju. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów, warto skorzystać z pomocy tłumacza.

Podkreśl swoje kwalifikacje, doświadczenie i wykształcenie

Zamieść w CV wszystkie informacje, które są powiązane z wymaganiami na stanowisku, o które się ubiegasz. Przedstawiając doświadczenie zawodowe, uwzględnij nie tylko agencje pośrednictwa pracy, ale także nazwy firm, w których pracowałeś. Wskaż dokładne przedziały czasowe podejmowania zatrudnienia. Nie zapomnij o precyzyjnym opisaniu zakresu obowiązków oraz umiejętności, które nabyłeś. Jeśli nie masz bogatego doświadczenia zawodowego, pochwal się pracami sezonowymi (zwłaszcza za granicą), szkolnymi praktykami, stażami, szkoleniami. W ten sposób przekonasz o swojej samodzielności, zaradności oraz umiejętnościach interpersonalnych.

Tworząc CV, unikaj kłamania i koloryzowania – zwłaszcza odnośnie kompetencji językowych. W bardzo łatwy sposób zostanie to zweryfikowane w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Znajomość języków obcych określ jak najbardziej precyzyjnie.

Zadbaj o formę życiorysu i nie zapomnij o zgodach na udział w rekrutacji

CV najlepiej zapisać w pliku PDF, aby być pewnym jego czytelności i tego, że nie zmieni swojej budowy po otwarciu na innym komputerze. Dokument powinien być prosty i przejrzysty – warto więc stosować wypunktowania, myślniki i dzielić treść na akapity. Unikaj nietypowej lub zbyt małej czcionki. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby stworzyć życiorys samodzielnie, możesz wtedy skorzystać z dostępnych w Internecie, darmowych kreatorów profesjonalnego CV. Na rynku istnieje wiele darmowych stron, za pomocą których można stworzyć profesjonalnie wyglądające CV. I pamiętaj – przed aplikowaniem upewnij się, czy wyraziłeś odpowiednie zgody na wzięcie udziału w rekrutacji.

Przemyślane i starannie przygotowane CV znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zdobycia dobrze płatnej pracy w Holandii. Skorzystaj z porad zamieszczonych w artykule i wyróżnij się na tle aplikacji wielu innych osób. Sukces jest na wyciągnięcie ręki!

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Wyjeżdżając do pracy za granicę, każdy pracodawca będzie wymagał od Ciebie numeru konta bankowego, na które będzie mógł przelewać Twoje wynagrodzenie, dlatego dziś przychodzimy z pomocą i odpowiemy na pytanie: ”JAK ZAŁOŻYĆ KONTO BANKOWE W HOLANDII?”

Założenie konta bankowego w Holandii, nie jest stosunkowo trudne.
W pierwszej kolejności musisz założyć numer SOFI – jest to dziewięciocyfrowy numer – odpowiednik naszego numeru NIP, który zakładasz w urzędzie podatkowym. Po uzyskaniu numeru przygotuj:

– dokument potwierdzający tożsamość – paszport lub dowód osobisty

– adres korespondencyjny w Holandii

– holenderski numer telefonu oraz adres e-mailo’wy

Z wszystkimi dokumentami udajesz się do wybranego banku i zakładasz konto dla siebie.
Przy podpisywaniu umowy, koniecznie zwróć uwagę na to co podpisujesz, czytaj dokładnie umowę.
Nasi pracownicy polecają konto ING, gdzie na ten moment nie jest wymagany meldunek holenderski.
Dużym udogodnieniem przy zakładaniu konta bankowego, będzie umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ponieważ w Holandii j. angielski jest drugim językiem urzędowym.

Polecane banki :

ING Bank www.infbank.nl
ABN – AMRO www.abnamro.nl
SNS www.snsbank.nl

Istnieje również możliwość założenia konta walutowego w Polsce, natomiast z doświadczenia naszych pracowników wiemy, że czas oczekiwania na wynagrodzenie zdecydowanie się wydłuża, do tego dochodzą wysokie prowizję wybierania pieniędzy z bankomatów na terenie Holandii, tak więc do Ciebie należy decyzją, którą opcję wybierzesz.

Pamiętaj, że wynagrodzenie minimalne oraz wszelkie dodatki wypłacane są TYLKO na konto.
Nie zgadzaj się na wypłacanie wynagrodzenia w gotówce!

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén